/photos/bg_blog.jpg

Blogi

Uued tooted, sooduspakkumised, kauplustes toimuv ja nõuanded
01 detsember
2017

Küpseta kooki ja kostita külalisi!

Pühadeaja koogid on rammusad ja rikkalikud, pakatades vürtsidest, pähklitest ja maiustest. Jõulumaitse toovad keelele piparkoogivürtsid nelk, kaneel, kardemon ja muskaatpähkel, vürtsidele lisavad pidulikkust lopsakad šokolaadiglasuurid ja uhkeldavad koogikaunistused, küpsetamine loob tuppa pühademeeleolu ja laua taha isukad ootajad. Astu siis enne Biomarketist ka läbi, sest meilt leiad hää hinnaga küpsetamiseks tarvilikku kraami.  

Vürtsid loovad jõulutunnet

Mitte alati ei ole vürtsid koduses köögikapis niivõrd enesestmõistetavad olnud kui tänapäeval, kus nende koju toomiseks vaid poeteekonnast piisab. Keskajal olid ida ja lääne vaheliste kaubandussuhete üheks oluliseks alustalaks just vürtsid, mille kõrge hind rääkis lisaks kõrgele nõudlusele teekonnal varitsenud ohtudest. Esiotsa vaid õukondade, kõrgklassi ja jõukate kaupmeeste sahvrisse kuulunud vürtsid maitsestasid soolaseid ja magusaid piduroogasid nii kodustel tähtpäevadel kui pühade aegu, sealt ka tava jõuluaja küpsetistes vürtsidega vabalt ümber käia.  
Algupäraselt Indoneesiast pärit nelgipõõsa õiepungadest saavad kuivades meile tuttavad nelgiterad, mis maitsestavad nii hõõgveini kui piparkoogitainast. Soojalt piprase mekiga nelk sobib praekamara pikkimiseks, põhjamaiselt magusa heeringamarinaadi maitsestamiseks, särtsakatesse hoidistesse ja soojendavatesse jookidesse.

Lebensbaumi nelk, 30 hind detsembris 2,36 eurot, hind püsikliendile 2,19     tavahind 2,95

Kui meie mail seostub kardemon pigem ahjukuuma õhkavate kardemonisaiadega, siis idamaades mängib see vürts hoopis soolastes roogades. Vietnamis annab must kardemon maitselisa pho supile, Hiinas kaua küpsevatele lihapadadele, Põhja-India mägistel maastikel lisab kardemon sealsetele karridele ainuomase sooja maitsenoodi. Soojust jagub sullegi, kui kasutad kardemoni isetehtud vürtsitees või kurkumipiimas, lisad kuumale kakaole või käsitööšokolaadile.

Lebensbaumi kardemon, terve, 50g hind detsembris 4,20 eurot, hind püsikliendile 3,91 tavahind 5,25 

Tarreta ja kergita

Kui kook vajab tarretamist, vali pruun- ja punavetikatest valmistatav agar-agar, mis erinevalt loomsest želatiinist on täielikult taimne toode ning passib seetõttu ka taimetoitlasest küpsetaja köögikappi. Täielikult maitsetu agar-agar sobib ühtviisi hästi tarretama nii soolaseid kui magusaid roogasid.

Küpsetuspulbri rollis katseta viinakivi, mis on viinhappe ja kaaliumhüdroksiidi segu. Viinakivi sobib ka stabilisaatoriks munavalgete vahustamisel ning suhkrusiirupi kristalliseerumise vältimiseks.  

Arche agar-agar, 30g, hind detsembris 3,19 eurot, hind püsikliendile 2,97, tavahind 3,99

Arche veinikivi küpsetuspulber, 3x18g hind detsembris 1,07 eurot, hind püsikliendile 1,00 tavahind 1,34

Kuldpruun suhkur Indiast, kaalukaup, hind detsembris 3,03 eurot, hind püsikliendile 2,82,tavahind 3,79

 Šokolaadist ei saa üle ega ümber

Kui küpsetad šokolaadiga, siis eelista kuvertüüri. Kuvertüür on spetsiaalselt köögis kasutamiseks mõeldud šokolaad, mis sisaldab tavalise söögišokolaadiga võrreldes rohkem kakaovõid ja sulab seetõttu ühtlasemalt. Kuvertüür ehk küpsetusšokolaad annab tulemuseks stabiilsema stuktuuriga küpsetise ning kaunima glasuuri, välistades tavalise söögišokolaadi kasutamisel tekkida võivad üllatused.  

Kui tavaliselt sisaldab šokolaad lisaks kakaopulbrile, kakaovõile ja suhkrule ka lehmapiima, siis veganite tarvis kasutatakse šokolaadides, sh ka kuvertüüris taimseid piimasid. Nii leiab näiteks Vivani valikust ka riisipiima sisaldava kuvertüüri.

Vivani valge kuvertüüršokolaad 200g hind detsembris 3,59 eurot, hind püsikliendile 3,34,  tavahind 4,49

Vivani mõru kuvertüüršokolaad 200g hind detsembris 3,59 eurot, hind püsikliendile 3,34, tavahind 4,49

Riisipiima kuvertüüršokolaad 150g  hind detsembris 3,11 eurot, hind püsikliendile 2,89,  tavahind 3,89

Kuvertüür piimašokolaadist 200g hind detsembris  3,59 eurot, hind püsikliendile                 3,34, tavahind 4,49

Kakaopulber, 125g, 10-12% rasva  hind detsembris 2,24 eurot, hind püsikliendile 2,08, tavahind 2,80

Lastešokolaad, 100g hind detsembris 1,99 eurot, hind püsikliendile 1,85       tavahind  2,49

Piimašokolaadibatoon piimakreemiga, 40g hind detsembris 1,03 eurot, hind püsikliendile 0,96, tavahind 1,29

Kui küpsetamisest küllalt saab, tee endale üks tervislik smuuti, retseptid leiad siit. Meie kõiki jõulukuiseid sooduspakkumisi näed siit. 

LIITU UUDISKIRJAGA
Kõige värskemad uudised
UUDIS!

Uudsed ja maitsvad Yourzooki toidu-lisandid